کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

منظور از کربوکسی تراپی، درمان به کمک کربن دی اکسید است. این روش درمانی که غیر جراحی بوده به داشتن پوستی سالم و شفاف کمک می‌کند.
کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، با توجه به نظر پزشک، باید تعداد جلسات درمانی مشخصی را بگذرانند تا بتوانند نتیجه مورد نظر خود را از درمان با کربن دی اکسید، به دست بیاورند.
در این روش میزان کنترل شده ای از گاز کربن دی اکسید به لایه های پوست تزریق می‌‌شود؛ در نتیجه تزریق کربن دی اکسید، بدن اکسیژن رسانی به آن ناحیه را افزایش می دهد که با افزایش اکسیژن‌ رسانی شاهد برطرف شدن بسیاری از مشکلات پوستی، مانند سیاهی دور چشم خواهیم بود.

کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی صورت برای افراد مختلف از جمله خانم‌هایی که قصد دارند صورتی سالم و شفاف داشته باشند انجام می‌‌شود‌. کربوکسی تراپی زیر چشم نیز برای کسانی است که به طور ویژه می‌خواهند سیاهی دور چشم آن ها برطرف شود.
در این روش درمانی با افزایش خون رسانی، افزایش اکسیژن رسانی نیز رخ خواهد داد. در نتیجه سیاهی دور چشم که به علت خون رسانی ضعیف در این ناحیه ایجاد می ‌شود، از بین خواهد رفت.
خون‌رسانی ضعیف در هر ناحیه ای از بدن می‌ تواند باعث کاهش اکسیژن شود، هنگامی که کاهش اکسیژن رخ می دهد، شما شاهد کبودی در پوست آن ناحیه خواهید بود؛ در نتیجه با افزایش اکسیژن رسانی، می‌توان کبودی زیر چشم را به طرز قابل توجه‌ای کاهش داد.

کربوکسی تراپی

فواید درمان پوست با کربن دی اکسید

کربوکسی تراپی فواید بسیار زیادی دارد. مهم‌ترین مزیت این نوع درمان، غیر تهاجمی بودن آن است؛ در نتیجه این روش، عوارض بسیار کمی خواهد داشت هم‌چنین هزینه درمان با این روش بسیار پایین بوده و شما می توانید شاهد تغییرات بسیار زیادی در پوست صورت خود باشید.
کسانی که لک صورت دارند، می‌توانند با انجام کربوکسی تراپی برای لک صورت، این مشکل را برطرف کنند. همچنین این روش با کاهش چربی‌های پوست کمک می‌‌کند تا پوست شما کمتر جوش بزند.
علاوه بر این مسئله با افزایش اکسیژن، خاصیت ارتجاعی پوست به علت کلاژن سازی بیشتر می‌شود. در نتیجه می‌توان انتظار داشت چین و چروک‌های کمتری بر روی پوست ظاهر شوند.

کربوکسی تراپی زیر چشم

کربوکسی تراپی مو

کربوکسی تراپی مو برای کسانی که دچار ریزش مو شدند، توصیه می‌شود. همچنین این روش درمانی برای کسانی که موهای آن‌ها بسیار ضعیف است نیز می‌تواند مناسب باشد.
از این روش درمانی با کربن دی اکسید، می‌توان برای پوست سر نیز استفاده کرد؛ با تزریق کربن دی اکسید، خون رسانی به ناحیه تزریق افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه با افزایش خون رسانی، مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به فولیکول‌های مو می‌رسد؛ در این صورت فولیکول های مو تقویت شده و شاهد رشد مجدد موی سر خواهید بود.
کسانی که خط رویش آن‌ها در حال عقب‌ نشینی بوده یا بعد از بارداری، ریزش مو را تجربه می‌‌کنند، می‌توانند کاندیداهای مناسبی برای درمان با کربن دی اکسید باشند. البته باید به این مسئله توجه داشت که مشکلات مختلفی می‌توانند در ریزش مو موثر باشند، و در کنار افزایش خون رسانی به پوست سر باید از مواد مغذی و مورد نیاز رشد مو نیز استفاده کرد.

روش انجام درمان با کربن دی اکسید

روش انجام کربوکسی تراپی بسیار ساده است. لوله‌های پلاستیکی به مخزن گاز متصل هستند و پس از این که از تنظیم کننده فشار عبور می‌کنند با حذف نا‌خالصی‌ها، گاز کربن دی اکسید به کمک سوزن‌‌های بسیار کوچکی، به پوست تزریق می‌شود.
هرچند این کار بدون درد بوده و سوزن‌ها بسیار کوچک هستند اما بعضی از پزشکان، از کرم‌های بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کنند؛ این گونه هیچ دردی احساس نمی شود.
مدت زمان انجام این روش بسیار کم بوده و می‌توان در حدود سی دقیقه یا کمتر، یک جلسه درمان را تمام کرد. البته مدت زمان جلسات درمانی بستگی به وضعیت پوست شما و همچنین نظر پزشکی دارد.
توجه کنید که اگر می‌خواهید نتایج حاصل از این روش را مشاهده کنید باید مدتی صبر کرده و پس از انجام مراحل درمان، شاهد تغییر وضعیت پوست خود باشید.

مراقبت‌های بعد از کربوکسی تراپی

  • بعد از کربوکسی تراپی باید مراقبت‌های خاصی را انجام دهید. زمانی که یک جلسه درمانی را پشت سر می‌گذارید باید تا حدود ۲۴ ساعت حمام نروید و از آفتاب دوری کنید؛ زیرا پوست شما در وضعیتی قرار دارد که نور آفتاب می تواند به آن صدمه زیادی وارد کند.
  • از مالیدن یا خاراندن پوست خود اجتناب کنید؛ زیرا این کار ها می توانند باعث آسیب به پوست شما شود.
  •  باید بعد از انجام درمان، دارو هایی که پزشک توصیه می کند را حتما مصرف کنید.

چه کسانی می‌توانند کاندید مناسب درمان با کربن دی اکسید باشند؟

به طور کلی کربوکسی تراپی، برای همه افراد مناسب است. این روش درمانی می‌تواند برای کسانی که مشکلات پوستی دارند یا در اثر افزایش سن با کاهش کلاژن سازی مواجه شدند، بسیار موثر و مفید باشد.
اما بعضی از افراد هستند که حتما باید قبل از تزریق کربن دی اکسید به پوست خود با پزشک مشورت کنند. پزشکان به بعضی از این افراد توصیه نمی‌کنند که روش درمان با کربن دی اکسید را امتحان کنند.
به طور مثال بیماران مبتلا به بیماری های انعقاد خون، دیابت کنترل نشده، بیماران مبتلا به عفونت‌های پوستی، بیماران تحت دیالیز یا کسانی که در دوره بارداری و شیردهی هستند، این افراد معمولا باید از انجام کربوکسی تراپی صرف نظر کنند.
مدت ماندگاری کربوکسی تراپی

نتیجه‌گیری

کربوکسی تراپی یکی از روش‌های درمانی غیرتهاجمی است که دارای FDA است که با استفاده از تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست باعث افزایش گردش خون و در نهایت ترمیم سلولی خواهد شد. کربوکسی تراپی یکی از بهترین روش ها برای درمان تیرگی زیر چشم می باشد. از دیگر مزایای کربوکسی تراپی موارد زیر می باشد:

  • جوانسازی پوست
  • درمان جای جوش و آکنه اسکار
  • تحریک کلاژن سازی
  • کاهش چین و چروک پوست و استرچ مارک ها
  • رفع بافتهای چربی به طور موضعی رفع سلولیت
شما می‌توانید با مراجعه حضوری به کلینیک زیبایی روژه و یا تماس با کلینیک، رزرو وقت خودتان را انجام داده و با انجام کربوکسی تراپی زیر نظر پزشک متخصص زیبایی هرچه بیشتر خود کمک کنید.