مزوتراپی

چاقی یک معضل بزرگ در جامعه امروزی محسوب می‌شود. امکان چربی سوزی در برخی از اندام‌ها بیشتر از اندام‌های دیگر است. امروزه روش‌های زیادی برای از بین بردن چربی وجود دارد. ساده‌ترین روش ورزش کردن است که در طی یک مدت زمان طولانی باعث سوزانده شدن چربی‌های بدن می‌شود. امروزه روش‌هایی برای از دست دادن چربی در مدت کوتاه وجود دارند. یکی از این روش‌ها مزوتراپی می‌باشد که در این مقاله قصد داریم شما را با این روش آشنا کنیم.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی از دو بخش مزو و تراپی تشکیل شده است. مزو مخفف کلمه مزودرم به معنای لایه میانی پوست و تراپی به معنای درمان است. در نتیجه این کلمه به معنای یک روش درمانی برای لایه میانی پوست یا مزودرم است. مزو تراپی یک روش جدید برای اصلاح کردن مشکلات پوستی می‌باشد. این روش درمانی که یک تکنیک غیر تهاجمی به شمار می‌رود، در کلینیک‌های زیبایی و مراکز درمانی قابل اجرا می‌باشد. در طی این فرایند موادی به لایه‌های زیر پوستی تزریق می‌شود تا چربی زیر پوست از بین برود. این مواد شامل برخی داروها، ویتامین‌ها و هورمون‌ها می‌باشند که به صورت محلول به لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. این مواد تزریق شده باعث افزایش تجزیه چربی در منطقه تزریق می‌شود.

مواد تزریقی در مزوتراپی

مواد مختلفی در این روند درمانی مصرف می‌شوند. در ادامه با این مواد آشنا خواهیم شد.

مولتی ویتامین‌ها

مولتی ویتامین‌ها از فراوان ترین مواد تزریق شده در جلسات مزوتراپی می‌باشند. در میان ویتامین‌ها ویتامین سی یکی از مهمترین ارکان برای رشد مو و جلوگیری از شوره زدن می‌باشد. این ویتامین همچنین از ریزش مو جلوگیری می‌کند و منجر به ایجاد موهای کلفت تری می‌شود. مصرف ویتامین‌های c و E می‌تواند منجر به ایجاد پوست صاف‌تر، مرطوب‌تر و روشن‌تر خواهد شد.

عصاره گیاهان

یکی دیگر از موادی که در روند درمانی مزو تراپی تزریق می‌شود، عصاره گیاهان مختلف می‌باشد. دانشمندان تصور می‌کنند برخی گیاهان با اثر گذاری روی چربی زیر پوستی می‌توانند سبب افزایش سرعت فرایند لیپولیز شوند.

هورمون‌ها

هورمون‌ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که فعالیت‌های بدن را تنظیم می‌کنند. هورمون‌ها می‌توانند فعالیت‌های سوخت و ساز بدن را افزایش داده و سبب کاهش حجم چربی زیر پوست در افراد شوند.

مزوتراپی ابرو

انواع مزوتراپی

این روش درمانی را می‌توان بر اساس ناحیه تحت درمان به سه نوع مزوتراپی پوست ، مو و لاغری تقسیم کرد. در ادامه با هر یک از این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت روشی برای از بین بردن چربی‌های زیر پوست صورت می‌باشد.در این روش که یک راه درمانی غیر جراحی می‌باشد، چربی‌های زیر پوست صورت در مدتی کوتاه تجزیه شده و صورت شما به اصطلاح لاغر می‌شود. لاغری صورت به معنای نمایان شدن استخوان‌ها و تغییر فرم صورت می‌باشد. حتی ممکن است فردی که صورتی گرد داشته با صورتی لاغر و کشیده از کلینیک خارج شود. این روش در بخش‌های مختلف صورت از جمله زیر چشم و غبغب انجام پذیر می‌باشد.

مزوتراپی زیر چشم

مزوتراپی زیر چشم یک روش درمانی غیر جراحی می‌باشد که برای رفع مشکلات پوستی زیر چشم انجام می‌شود. در بیشتر افراد مشکلات پوست زیر چشم شامل سیاهی زیر چشم و پف کردن آن ناحیه می‌باشد. این روش درمانی می‌تواند به شکل خارق العاده‌ای این مشکلات را برطرف کند. این روش درمانی درکلینیک زیبایی روژه و تحت نظر پزشک متخصص پوست اجرا می‌شود. استفاده از این روش سبب تحریک تجزیه چربی در زیر چشم و تولید کلاژن می‌شود. افزایش تجزیه چربی باعث از بین رفتن پف زیر چشم می‌شود و تولید کلاژن باعث جلوگیری از افتادگی پوست می‌شود. به این ترتیب از بروز آثار چین و چروک پوستی در زیر چشم نیز جلوگیری می‌شود.

پس به طور کلی می‌توان گفت سه دلیل اصلی برای انجام مزوتراپی زیر چشم وجود دارد:

  • جوان سازی و کاهش عمق چروک اطراف چشم
  • آبرسانی افزایش ضخامت پوست دورچشم
  • کنترل پف و گودی زیر چشم
اثرات مزوتراپی

مزوتراپی غبغب

مزوتراپی غبغب یک روش درمانی غیر جراحی می‌باشد که برای رفع مشکلات ناشی از تجمع چربی در ناحیه غبغب استفاده می‌شود. در این روش پزشک متخصص با حفظ استریلیته اقدام به تزریق داروها، هورمون‌ها و مواد دیگر با سوزن‌های بسیار کوچک به ناحیه غبغب می‌کند. تزریق به این ناحیه سبب افزایش چربی سوزی در این ناحیه شده و فرم گردن و چانه را دچار تغییرات می‌کند. اگر غبغب بزرگی دارید استفاده از مزو تراپی می‌تواند حجم آن را کاهش دهد و زوایای فک شما را برجسته تر کند. به دلیل میزان موفقیت بسیار بالای این روش، انجام آن به همه افرادی که از چاقی صورت و بزرگی غبغب رنج می‌برند توصیه می‌شود.

مزوتراپی صورت برای لک

یکی از مزایای استفاده از مزوتراپی از بین رفتن لک‌های صورت می‌باشد. لک‌های پوستی می‌توانند علل مختلفی داشته باشند. مهم‌ترین علل بروز لک‌های پوستی عبارتند از: سن، میزان قرار گرفتن مقابل آفتاب، جنس، زایمان و بیماری‌ها. استفاده از این روش می‌تواند تا حدودی لک‌های پوستی را کاهش دهد اما پیش از استفاده از این روش حتما علت لک پوستی خود را با پزشک در میان بگذارید.

مزوتراپی مو

یکی دیگر از اثرات مزوتراپی ، تحریک فولیکول‌های مو و درمان بیماری‌های مو می‌باشد. اگر شما دارای فولیکول موی ضعیفی باشید، موهای شما با کوچکترین فشار و آسیبی خواهند ریخت. استفاده از این روش درمانی سبب تقویت فولیکول مو و در نتیجه افزایش چسبندگی پیاز مو در زیر پوست می‌شود. این کار باعث افزایش مقاومت مو نسبت به ریزش خواهد شد. همچنین انجام مزوتراپی مو می‌تواند سرعت رشد مو را نیز افزایش دهد و شکنندگی ساقه مو را کاهش دهد. این کار به شما مویی استوار و بلند تحویل خواهد داد. برخی از انواع مزو تراپی مو، مربوط به موی سر و ابرو می‌باشند.

مزوتراپی مو نتایج زیر را به دنبال دارد:

  • کنترل ریزش مو
  • افزایش ضخامت تار مو
  • کمک به رشد مجدد تار مو
  • درمان چربی،شوره و خشکی سر
  • آبرسانی کف سر و ساقه ی مو
مزوتراپی مو

مزوتراپی ابرو​

ابروها نوعی موی صورت می‌باشند که علاوه بر نقش حفاظتی از چشم‌ها سبب زیبایی صورت می‌شوند. اختلالات متعددی می‌توانند موجب ریزش ابروها شوند. مهم‌ترین دلایل ریزش ابرو کهولت سن و عدم تغذیه مناسب می‌باشند. با افزایش سن پوست صورت دچار تغییراتی می‌شود که این تغییرات می‌توانند سبب افتادگی پوست صورت و بروز چین و چروک شوند. مهمترین این تغییرات کاهش کلاژن پوست می‌باشد. کلاژن ماده‌ای پروتئینی است که ساختار کلی پوست را تعریف می‌کند و از آن حمایت می‌کند. کاهش کلاژن پوست می‌تواند مسبب اصلی افتادگی پوست و ریزش ابرو باشد. در صورتی که سلول‌های پوست شما به مواد مغذی مورد نیاز خود دسترسی نداشته باشند، نمی‌توانند از ساختار کلی پوست و مو حمایت کنند. در نتیجه ابروهای شما ساختاری شکننده خواهند داشت و به علت ضعف فولیکول‌ها به صورت مداوم می‌ریزند. به همین دلیل یکی از موادی که در مزوتراپی به ابروها تزریق می‌شود مواد مغذی می‌باشد تا این مشکلات برطرف شوند.

مزوتراپی لاغری

مزوتراپی لاغری یک روش جایگزین و غیر جراحی برای عمل لیپوساکشن است. عمل لیپوساکشن یک جراحی زیبایی به شمار می‌رود که در آن با استفاده از برش‌هایی درناحیه شکم و پهلوها، بافت چربی از زیر پوست جدا شده و از بدن خارج می‌گردد. همانطور که می‌دانید عمل جراحی عوارض نسبتا زیادی دارد. همچنین هزینه عمل جراحی نیز نسبت به این روش بالاتر می‌باشد. بنابراین استفاده از این روش برای حذف چربی‌های شکم و پهلو یک روش جایگزین کم خطر و کم هزینه‌تر نسبت به درمان جراحی است. به همین علت هر روز به افرادی که این روش را برای لاغری امتحان می‌کنند افزوده می‌شود.

عوارض

اگر قصد استفاده از روش مزوتراپی را دارید باید بدانید که این روش چه عوارضی دارد. مزو تراپی یک روش غیر جراحی برای از بین بردن چربی لایه میانی پوست می‌باشد. به همین علت این روش عوارضی مانند عوارض جراحی ندارد. مهم‌ترین عوارض پس از مزوتراپی شامل تورم، قرمزی و گزگز ناحیه تزریق می‌باشد که این آثار ممکن است بین چند ساعت تا چند روز در زیباجو مشاهده شوند. برای کاهش تورم می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید که این کار منوط به اجازه پزشک می‌باشد. کبودی نواحی اطراف محل تزریق یک عارضه کاملا طبیعی می‌باشد که در عرض چند روز محو خواهد شد. در صورتی که این علائم پس از گذشت مدت زمان استاندارد همچنان برقرار بودند حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین ممکن است به علت تزریق در کلینیک‌های غیر تخصصی و توسط افراد فاقد صلاحیت دچار برخی عوارض مانند عفونت شوید. برای پیشگیری از بروز این عوارض به شما توصیه می‌کنیم مزوتراپی خود را در مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی معتبر با نظارت پزشک متخصص انجام دهید. در صورت بروز عفونت و تشخیص زودهنگام شما می‌توانید به راحتی و با مصرف آنتی بیوتیک این عارضه را درمان کنید.

قبل و بعد از مزوتراپی غبغب

قیمت مزوتراپی

هزینه‌های مزوتراپی به عوامل متعددی بستگی دارند. هر چه تعداد جلسات مورد نیاز بیشتر باشد هزینه این روش درمانی نیز بیشتر خواهد شد. هرچه مواد مصرفی بیشتر باشند هزینه این روش درمانی نیز بیشتر خواهد شد. تعرفه استاندارد هر کلینیک با کلینیک دیگر متفاوت است. عامل دیگری که در هزینه این روش تاثیر دارد دستمزد پزشک متخصص می‌باشد. شما می‌توانید از هزینه هر جلسه و تعداد جلسات مزوتراپی مورد نیاز خود در جلسه مشاوره آگاه شوید.

نتیجه‌گیری

در طول زندگی عوامل بسیاری می‌توانند باعث به خطر افتادن زیبایی و سلامت پوست و موی ما شده و آن‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کنند. به همین جهت پزشکان و متخصصان حوزه‌ی زیبایی همواره در تلاشند تا با حل کردن مشکلات زیبایی و ارائه‌ی راه حل‌های جدید به حفظ زیبایی و سلامت ما کمک کنند.یکی از بهترین روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان زیبایی طبیعی خود را حفظ کنیم مزوتراپی است که امروزه مورد توجه اکثر خانوم‌ها و آقایان قرار گرفته است.

اگر شما هم قصد دارید از این روش برای حفظ زیبایی و یا برگرداندن آن استفاده کنید می‌تواند به صورت تلفنی و یا حضوری رزرو نوبت خود را انجام دهید.